P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Fizyka » Mechanika i Termodynamika » Stan skupienia

Przesunięty przez: jurczyk7
2009-04-06, 17:12
Stan skupienia
Autor Wiadomość
WOJTAS94
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2008-07-26, 20:38   

maniok rozwaliles mnie tekstem : ,,Na dnie rowu mariackego,, ^^ a do tematu ja w strzykawce takiej bez igły nalewam wody i robie w niej cisnienie takie ze wody robi sie ,,mniej'' czyli scisnąć sie da albo jak kupimy jakis gazowany napój w plastikowej butelce to gdy go wstrzasniemy poządnie to tam tez jest takie cisnienie ze cieczy jest ,,mniej''
Ps:sory za brak cudzysłowów ale mam rozwalona klawiature ;P

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

major 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-08-15, 15:03   

A propos czarnych dziur, nad tym tematem można długo kontemplować i snuć masę hipotez. To trochę się ze sobą gryzie, gdyż nie wiadomo, czy dana materia posiadająca prędkość większą niż światło, mogła by uciec z czarnej dziury, zaprzecza to jednak teorii Einsteina ( materia posiadająca masę, która zrówna się z prędkością światła, zatrzyma się w czasie i przestanie istnieć ).
Co do tej małej przestrzeni, będącej źródłem potężnej siły, koledze chodziło chyba o promień Schwarzschilda.
Ciekawi mnie jednak jedno; siła grawitacji zależy od masy danego obiektu. A wokłó wielkich mas czasoprzestrzeń się zakrzywia, więc, skoro czarna dziura ma na tyle silną grawitację, że nawet światło nie jest w stanie z niej uciec, to musi mieć potężnie zakrzywioną czasoprzestrzeń, pytanie czy w ogóle wokół czarnej dziury istnieje czas, a może płynie on w przeciwną stronę ...

zad 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-08-30, 21:25   

major napisał/a:
zaprzecza to jednak teorii Einsteina ( materia posiadająca masę, która zrówna się z prędkością światła, zatrzyma się w czasie i przestanie istnieć ).

To nie jest tak. Po prostu nie możemy rozpędzić cząstki która posiada masę spoczynkową różną od zera do prędkości światła gdyż potrzebana by do tego była nieskończona energia:

E = gmc^2 , gdzie m - masa spoczynkowa, c - pr. światła w próżni, g = sqrt(1/(1 - (v/c)^2))
v - prędkość obiektu

gdy v -> c to g -> nieskończoności

major napisał/a:
Ciekawi mnie jednak jedno; siła grawitacji zależy od masy danego obiektu. A wokłó wielkich mas czasoprzestrzeń się zakrzywia, więc, skoro czarna dziura ma na tyle silną grawitację, że nawet światło nie jest w stanie z niej uciec, to musi mieć potężnie zakrzywioną czasoprzestrzeń, pytanie czy w ogóle wokół czarnej dziury istnieje czas, a może płynie on w przeciwną stronę ...

http://imagine.gsfc.nasa....rs/970618a.html

odnośnie przechodzenia w różne stany materii przez zmianę samego ciśnienie lub temperatury - przeanalizuj schemat z wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Punkt_potrójny - to powinno rozwiać wątpliwości

kurczak94 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-11-22, 20:43   

co do stanów skupienia, to niedawno opracowano nowa metode otrzymywania szyb. otóż czyste CO2 poddane ciśnieniu 48 GPa (48 000 000 pascali) zmienia się w ciało stałe. a wszystko w temperaturze pokojowej. a co najlepsze. taka szyba jest znacznie wytrzymalsza od zwyklego szkla

a propos czarnych dziur. na discovery ogldalem program o tym. i gosciu mowil tam, ze czarne dziury wyparowuja, jest to jednak powolny proces. nie pamietam dosłownie, ale mowil on tak: czarna dziura pochlania wszystko, ale w zamian oddaje pojedyncze atomy (wyrzuca je w kosmos). i tu wychodzi na to, ze pokonywalyby one predkosc swiatla, albo (moje przypuszczenia) gdzies w polu grawitacyjnym czarnych dziur istnieja jakies "tunele" w których ta grawitacja ulega "zalamaniu" i jest np, slabsza. albo te atomy, przenoszone sa do innego wymiaru.

Kamil1 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-11-29, 15:01   

kurczak94,
Cytat:
co do stanów skupienia, to niedawno opracowano nowa metode otrzymywania szyb. otóż czyste CO2 poddane ciśnieniu 48 GPa (48 000 000 pascali) zmienia się w ciało stałe. a wszystko w temperaturze pokojowej. a co najlepsze. taka szyba jest znacznie wytrzymalsza od zwyklego szkla

No ale przy normalnym cisnieniu 1 atm CO2 wróci do postaci gazowej wiec raczej szyby z tego nie zrobisz :)

major 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-12-04, 15:01   

Skoro z czarnych dziur nie jest w stanie uciec nawet światło, to siła grawitacyjna jest tam ogromna. Co do oddawania atomów, chodzi Ci kurczaku94 chyba chodzi Ci o to, że fizycy wyliczyli, że czarne dziury emitują promieniowanie, a dokładnie mam tu na myśli promieniowanie Hawkinga. Mówiąc w skrócie teoria ta mówi, że istniejące wirtualne cząsteczki, które utworzą się na granicy czarnej materii ( a dokładnie na jej horyzoncie ) na 1 z tych cząsteczek jest wciągana do wnętrza czarnej dziury, 2 zaś może 'uciec' z tego obszaru - jest to widoczne właśnie jako promieniowanie. Co do tych cząsteczek, należy podkreślić, że cząsteczka wciągnięta ma ładunek ujemny, ta która opuszcza horyzont zdarzeń c.d. ma dodatni ładunek.

MrEko 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-12-31, 21:58   

mam tu takie coś...
Ekstraktor Deuteru
Oddziela atomy deuteru (ciężkiego izotopu wodoru) od atomów lekkiego wodoru z wody znajdującej się na planecie.

tyresio12 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-01-02, 20:35   

Gwoli sprostowania:
szymi napisał/a:
Ale przy sprężaniu, głównie gazów, nasza substancja i tak się ochładza więc wynik jest dość podobny jak przy obniżeniu temperatury substancji.

Przy sprężaniu ciało nam się właśnie ogrzewa ;-) ochładza się przy rozprężaniu.

Odpowiedz do tematu