P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Fizyka » Mechanika i Termodynamika » U źródeł tarcia

Przesunięty przez: zxcvb
2009-03-24, 16:31
U źródeł tarcia
Autor Wiadomość
Hitman
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2008-11-18, 15:13   U źródeł tarcia

Co by się stało gdyby wszystkie przedmioty w naszym otoczeniu były superśliske? Nie bylibyśmy w stanie chodzić, usiąść na krześle ani wziąść nic do ręki. Choć tarcie odgrywa tak fundamentalną rolę w naszym życiu, wciąż nie wiemy, w jaki sposób powstaje.

Ostatnio badacze nanosili atomy antymonu na ultraczystą powierzchnię grafitową, aby utworzyć cienkie wyspy o powierzchni około 300 000 nm². Tak powstałe płytki były następnie przesuwane za pomocą ostrza mikroskopu sił atomowych. Co czwrta płytka przemieszczała się praktycznie bez tarcia (wystarczyło ją raz popchnąć gdy inne wymagały ciągłej siły i szybko się zatrzymywały po jej usunięciu. Liczba superśliskich wysp wyraźnie zmalała po wystawieniu płytek na działanie atmosfery.

Źródło: WiŻ listopad 2008

Tak więc, odrkrycie wspiera więc teorię, że tarcie między gładkimi powierzchniami powstaje wskutek zanieczyszczeń, a istotną rolę mogą odgrywać nawet pojedyńcze atomy znajdujące się między przesuwającymi się warstwami.

Jakie jest wasze zdanie na temat powstawania tarcia? Ja osobiście uważam że w/w wyjaśnienie może być prawdziwe :)

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Zv. 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-11-19, 10:32   

Tarcie jako zjawisko dostało dokładnie zbadane co znaczy dokładnie opisane teoretycznie i jest tego potwierdzenie doświadczalne.

Są dwa rodzaje tarcia (dla ciał stałych):
a) tarcie statyczne
b) tarcie dynamiczne

Tarcie statyczne w opisie mikroskopowym polega na wzajemnym oddziaływaniu cząsteczek (atomów) ciał pomiędzy którymi występuje tarcie.

Oddziaływania te powoduję wzajemną wymianę atomów w układzie statycznym. Następuję przy tym tzw. w fizyce "spawanie na zimno" w momencie styku powstają ogromne ciśnienia które spawają i cząsteczkowo i ciśnieniowo dwa ciała.

Doświadczenie1.
(dowód dla nauk przyrodniczych różny od dowodu matematycznego)

Położono dwie płytki (o jednakowej masie i szerokości powierzchni styku) jedna uranowa (mniejsza) druga niklowa.
Płytkę uranową pozostawiona na chwile a następnie przesunięto ruchem jednostajnie prostoliniowym po całej długości płytki niklowej... Badania na promieniowanie wykazała wzajemną relacje niklu i uranu na obu płytkach w miejscach styku... większą relacje wykazały w miejscu styku statycznego.

Tarciu dynamicznym układ porusza sie wzajemnie dlatego nie tworzą się grupy wysokich ciśnień jednak nie następuję spawanie na zimno tylko zazębianie sie materiału co powoduje ścieranie obu materiałów.

Doświadczenie 2.

Ta sama sytuacja dwie płytki U i Ni tylko że zostały jednokrotnie przesunięte po sobie... Okazało się ze mniej materiału zostało przekazane lecz został on przekazany

Tarcie statyczne jest większe od tarcia dynamicznego.
Doświadczenie 3.
Położono skrzynie która następnie próbowano przesunąć siłę użyta do niej mierzono za pomocą Newtonomierza.

Okazało się że największa siła która została użyta była w punkcie krytycznym kiedy tarcie statyczne przechodziło w tarcie dynamiczne później siła ta malała.

My też znamy to doświadczenie... jak ktoś kiedyś próbował przesunąć mebel to pchamy pchamy i nie idzie to pchamy mocniej i bum i poszło i już póki pchamy idzie lepiej łatwiej szybciej z mniejsza siłą.

Jest jeszcze szczególny rodzaj tarcia dla płynów nazywa sie LEPKOŚĆ.
Omówię ją na kropli deszczu i rurze z wodą.

Wyobraźmy sobie spadającą krople deszczu, opór powietrza który pokonuje kropla unosi nad siebie ten opór natomiast unosi kolejną warstwę powietrza. Powstaje prostopadły gradient do prędkości nazywany lepkością... On powoduje charakterystyczny kształt kropli deszczu. W cieczach każde ciało opadające (patrz wiskozymetr Stocka) "przylepia" mad sobą warstwę cieczy która go wyhamowuje.

Kiedy mamy rurę w której płynie woda cząsteczki wody trą o brzeg rury prędkość przy samej rurze wody jest najmniejsza a na środku rury jest największa sprawia to lepkość cieczy który oddziaływuje na rurę... przez to nie raz mamy troszkę żelaza w wodzie... a najgorzej jest jak jedziemy sobie na wakacje i później przychodzi nam odkręcić kranik to mamy bardzo dużo żelaza w wodzie...

Rzymianie o tym nie wiedzieli i mieli troszkę ołowiu w wodzie... A współczesny głupi człowiek od niedawna zabrał sie za zmienianie wszystkiego w rurki polimerowe które praktycznie nie oddziaływają z siłami tarcia wody.

Pomoc poza forum: odpłatnie

Na Forum należy używać jsMath do zapisu równan i wzorów chemicznych, aby zamiast pisać: (cyklopentadienylo)diwodórkarbonylwolfram(II)-mi-kappta^3-octano-mi-oksoeten(trifenolofosfina)platyna(II) (Pt-W) napisać: [(PtWCp(CH_{3}COO)O(CO)(CH_{2}=CH_{2})(H_{2})Ph_{3}P]

Chemia to nie zabawa! Preparatyki, przepisy oraz bagaż doświadczenia zamieszczam w celach edukacyjno-informacyjnych. Jednocześnie zachęcając do samego czytania. Nie odpowiadam za wykorzystanie informacji zawartych w moich postach. Nie uważam też, że są one prawdziwe. =P
Niech Pan błogosławi Chemikom...

zad 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-11-19, 11:21   

Hitman - podawaj źródło jak cytujesz artykuł
Zv. - zgodzę się z tym co napisałeś, ale w artykule chodziło o przyczynę powstawania tarcia (w jaki sposób i dlaczego ono powstaje) - Ty podałeś raczej skutki i obserwacje

Zv. 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-11-19, 12:32   

Nie zgodzę sie przeczytaj uważnie przeczytaj uważnie jest wyjaśnione jak powstaje poczytaj o spawaniu na zimno jak za mało Ci się wydaje to więcej obrazków i więcej teksów oraz naszych ulubionych matematycznych rachunków znajdziesz w książce: Robert Resnick, David Halliday, “Fizyka”, PWN, Warszawa 2001
Troszkę gorsze, ale tez warte polecenia dla mniej zaawansowanych fizyków to:
1. Jay Orear, „Fizyka”, WNT, Warszawa 1999
2. Eric M. Rogers, „Fizyka dla dociekliwych”, PWN, Warszawa 1986
3. Paul G. Hewitt, „Fizyka Wokół Nas”, PWN, Warszawa, 2003.
4. Hugh D. Young, Roger A. Freedman, University Physics with Modern Physics,Addison Wesley Longman, 2000

Jedynie mogę dopowiedzieć taką całkowitą podstawę: Tarcie jest to siła która jest skierowana przeciwnie do ruchu ciała i przeciwdziała jego ruchowi całkowicie jako tarcie statyczne lub częściowo jako tarcie dynamiczne. Tarcie jest siłą lokalną to znaczy przyłożoną w punkcie stuku... suma tych wszystkich punktów stuku w rachunku wektorowym jest tarciem ciała, przy czym tarcie nie zależy od pola powierzchni jedynie od rodzaju powierzchni.

Książki podaje latami wydania bo takie mam teraz przy sobie i możliwe ze w starszych albo młodszych wydaniach sie coś zmieniło wiec nie chce odsyłac ludzi do książki (szczególnie starszej) bo mi zarzucą, że tego tam nie ma... polecam przeczytałem te książki, są bardzo dobre jak dla mnie i były mi niezbędne do zdania egzaminu z fizyki.

Może jak bym dostał bardziej konkretne pytania to byłbym wstanie lepiej odpowiedzieć.

Pomoc poza forum: odpłatnie

Na Forum należy używać jsMath do zapisu równan i wzorów chemicznych, aby zamiast pisać: (cyklopentadienylo)diwodórkarbonylwolfram(II)-mi-kappta^3-octano-mi-oksoeten(trifenolofosfina)platyna(II) (Pt-W) napisać: [(PtWCp(CH_{3}COO)O(CO)(CH_{2}=CH_{2})(H_{2})Ph_{3}P]

Chemia to nie zabawa! Preparatyki, przepisy oraz bagaż doświadczenia zamieszczam w celach edukacyjno-informacyjnych. Jednocześnie zachęcając do samego czytania. Nie odpowiadam za wykorzystanie informacji zawartych w moich postach. Nie uważam też, że są one prawdziwe. =P
Niech Pan błogosławi Chemikom...

zad 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-11-19, 16:04   

Zv. - sorry, jakoś przeoczyłem ten fragment ze spawaniem na zimno (w sumie znalazłem też do tego rysunek: http://aneksy.pwn.pl/podstawy_fizyki/pdf/6.2.pdf)

Problem z naturą tarcia nie jest jednak rozwiązany (z mikroskopowego punktu widzenia) -
Z ang. wikipedii (nie mam teraz żadnej mądrej książki do fizyki pod ręką)

Friction - [...] It is not a fundamental force, as it is derived from electromagnetic forces between atoms and electrons, and so cannot be calculated from first principles, but instead must be found empirically.

Jakby ktos nie znał angielskiego, to podaję luźne tłumaczenie:

Tarcie - [...] Nie jest siłą fundamentalną, tylko pochodną sił elektromagnetycznych między atomami i elektronami, więc nie może być wyliczona z praw, tylko znaleziona empirycznie.

Naukowcy przeprowadzający to doświadczenie chcieli dowiedzieć się więcej o mikroskopowych przyczynach powstawania tarcia (zakładam, że skoro to badali to problem nie został jeszcze rozwiązany)

blazo 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-04-08, 14:34   

a rozlała się wam rtęć z termometru w domu ( na panelach) fajnie się wtedy toczy tak szybko w 1 klasie gimnazjum bodajże jest o tym tak pośrednio chodzi o siły spójności

Odpowiedz do tematu