P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Fizyka » Elektronika, Elektryka i Akustyka » Fale elektromagnetyczne

Przesunięty przez: zxcvb
2009-03-22, 13:22
Fale elektromagnetyczne
Autor Wiadomość
szymi
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-04-25, 22:50   Fale elektromagnetyczne

W tym temacie chciałbym, abyście podzielili się różnymi ciekawymi informacjami na temat fal elektromagnetycznych. Nie ukrywam, że przyda mi się to na zadanie domowe do szkoły, ale pożytek dla forum tez będzie.
Interesuje mnie głównie zastosowanie tych fal w różnego rodzaju urządzeniach oraz w życiu codziennym. Mogą być też zastosowania naukowe oraz opisy jakiś ciekawych doświadczeń.

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

krzysztof09876 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-04-26, 21:56   

Cewka Tesli wytwarza tak duże pole elektromagnetyczne że świetlówki umieszczone nieopodal jej bez żadnego podłączania świecą. http://pl.youtube.com/watch?v=gDpyUWZmCJ0

ExP|oDe 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-04-27, 17:45   

Fale elektromagnetyczne zmieniają swoje właściwości w zależności od ich długości, fale elektromagnetyczne o długości <0,01nm to promieniowanie gamma wytwarzane przez substancje promieniotwórcze, takie fale elektromagnetyczne potrafią przeniknąć nawet przez 3m betonu! Promieniowanie gamma niszczy żywe komórki, a więc także nowotworowe, urządzenie które do tego służy nazywa się bombą kobaltową.
Fale elektromagnetyczne o zakresie długości fal od 0.01nm do 10nm to promieniowanie rentgenowskie(X). Cechą charakterystyczną tego promieniowania jest to, że pochłaniane jest ono w różnym stopniu przez różne substancje. Właściwość ta jest wykorzystywana w aparatach rentgenowskich. Prominiowanie X jest szkodliwe dla zdrowia.
Zakres długości fal 10nanometry-0,4 mikrometry, jest charakterystyczny dla promieniowania ultrafioletowego, które wchodzi w skład promieniowania słonecznego, to promieniowanie niszczy bakterie i wirusy, dlatego jest używane w szpitalach do sterylizacji . Swiatło widzialne ma zakres długości fal 0,4mikrometrów - 0,7 mikrometrów.
0.7mikrometrów - 1mm to promieniowanie podczerwone które jest wysyłane prze ciała o wysokiej temperaturze. Ta własność jest wykorzystywana w alarmach. Od 1mm do 1m mamy mikrofale które znalazły zastosowanie w radarze i mikrofalówce.1m-10m Fale radiowe ultrakrótkie, służą one do przekazywania obrazu od antany nadawczej do odbiorników telewizyjnych. Wykorzystuje się je, też w radiofonii i telefonii komórkowej. No i fale w zakresie od 10m do 2000m to fale radiowe.
Źródło: podręcznik "Fizyka dla gimnazjum" część 3
Mam nadzieje, że pomogłem.

szymi 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-04-28, 14:59   

ExP|oDe, mam ten sam podręcznik i też o tym czytałem :P .

I jeszcze jedno: zastanawia mnie dwojaka natura światła (chodzi mi o to, że światło jednocześnie rozchodzi się w postaci fali jak i fotonów). Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić, czy ktoś umiałby to wytłumaczyć?

ExP|oDe 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-04-28, 15:06   

Teraz, to już wymyślam :
Woda też się rozchodzi w postaci cząsteczek i fali, więc może światło to takie falujące fotony :D

szymi 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-04-28, 15:14   

Nie wiem jak ci się woda w postaci fal elektromagnetycznych rozchodzi...

tdx 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-04-30, 21:51   

Jeżeli chodzi o zastosowanie w domu to fale elektromagnetyczne z tego co wiem są wytwarzane w mikrofali elektrycznej. Dla ciekawskich fale elektromagnetyczne znajdują zastosowanie także w wojsku np: z tego co słyszałem wyszły pojazdy gdzie bronią są takie fale rzędu "GHz" i wycelowana w żywy organizm powoduje jego unieruchomienie (czytałem także że unieruchamia to jednostkę ponieważ zadaje to okropny ból, ale ja tego nie próbowałem 8-) ).jeszcze jak ktoś chce fale tego typu mają zastosowanie w "działach magnetycznych" (dla sprostowania jest to działo potrafiące wystrzeliwać elementy metalowe w ponaddźwiękową prędkością. Ale to już specjalistyczne działa :mrgreen: )
Profil:
Technik - elektronik

MsK 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-05-01, 00:38   

Hmmm, potwierdzam, że fale elektromagnetyczne mogą być bronią. Jednak nie dokońca działa to tak jak tdx napisał. Częstotliwością stosowaną przez wojsko jest 2,45 GHz ... Pod wpływem tej częstotliwości ( która jest identyczna jak w naszych mikrofalówkach ) cząsteczki wody zaczynają drgać na tyle szybko, by znacząca podnieść temperaturę ciała na które działamy mikrofalami. Np. krótko trwałe działanie mikrofalii na człowieka powoduje wyschnięcie oczu, a dłuższe ( już nie pamiętam ale coś koło minuty ? ) podniesienie temp. organizmu na tyle, aby nastąpiła nieodwracalna koagulacja białek ... I tak dla mnie dużo ciekawsze są fale akustyczne, w szczególności infradźwięki i na upartego, są on do wytworzenia w domu ... Powodują nudności, zawroty głowy, ogólnie dyskomfort ... Podobno także używane przez wojsko

WOJTAS94 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-01-04, 22:07   

jezeli chodzi o bron to mozna zrobic dzialko Coli gun gdzie miedziany drucik obwiniety na okolo rurki pcv na ksztalt cewki podlaczony na bardzo krotki okres czasu do zrodla pradu generuje fale elektro magnetyczna ktora przesowa metalowy obiekt w rorce w kieronku zaleznym od podlaczenia pradu do kabelka (+,-)z bardzo duza predkoscia
ps: sory ale niemam polskich znakow , o tyn coli gunie jest juz gdzies temat

tdx 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-01-05, 01:05   

Dokładnie to jest działko magnetyczne i tak samo jest już od paru lat w wojsku. Podam trochę więcej szczegółów na ten temat. Działo Magnetyczne ma za rdzeń element nieferromagnetyczny (tak jak kolega WOJTAS94 napisał "pcv") n, który nawinięty jest drut nawojowy o odpowiednich parametrach do którego podłączamy źródło napięcia ZMIENNEGO. Przyłożenie do obu końców napięcia zmiennego wytworzy różnicę potencjałów w drucie w wyniku czego powstanie pole magnetyczne. Pole to może być na tyle silne, że może wypychać elementy metalowe (ale musi być odpowiednio duże pole wytworzone).
Obecnie niektórzy obeznani już w tym temacie bawią się z działkami magnetycznymi pod napięcie 230V~ i wystrzeliwują elementy o wadzę około 200g do wielkich prędkości (setek Km/h).
Profil:
Technik - elektronik

Odpowiedz do tematu