P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Fizyka » Elektronika, Elektryka i Akustyka » Generator Van De Graaffa

Przesunięty przez: markru
2009-04-12, 15:36
Generator Van De Graaffa
Autor Wiadomość
mikolajq
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-04-28, 18:11   Generator Van De Graaffa

Czy w z domowych przedmiotów można zrobić Generator Van De Graaffa?

P.S Tutaj macie linka jak to wygląda http://pl.wikipedia.org/w..._Van_de_Graaffa

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

marheva 
Ciekawski

Wysłany: 2008-04-28, 21:56   

Jak masz odpowiedni sprzęt to w domu wszystko zrobisz - generator Van de Graffa wydaje się prosty w budowie - choć daje duży akcent na słowo WYDAJE SIĘ. Zbudowanie dobrego generatora na pewno przyprawi ci wiele trudności. Ale próbuj - ten generator jest stosunkowo bezpieczny i raczej nie zrobisz sobie krzywdy. Owszem generuje prąd o bardzo dużym napięciu ale jest to krótki impuls z małym ładunkiem taki strzał boli i tyle. Podobne jak po prostu coś się porządnie naelektryzuje.

krzysztof09876 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-05-03, 20:36   

Ma on zbliżona moc do maszyny elektrostatycznej.

Casimir 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-05-03, 21:14   

Porada: tą kulę możesz zrobić z dwóch metalowych misek (tylko lut musi byc 'idealnie' gładki, wypoleruj go), szczotka najlepsza jest mosiężna (chyba, tak myślę), obracanie tym pasem (blaszki mosiężne na nim) za pomocą silniczka elektrycznego, na mały generatorek wystarczy taki z jakiejś zabawki, alboco, na pasku mosiężne blaszki... Proszę o konstruktywną krytykę... Jak coś nie jasny, to pytać...

Tak, wiem, że jestem złośliwym, wkóżajoncym, czepiajoncym się do fszystkiego, a zwłaszcza do błenduf ortograficznyh bófonem...

krzysztof09876 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-05-04, 11:31   

No wiec tak zwykły silniczek z zabawki może nie wystarczyć ma on zazwyczaj szybkie obroty a co za tym idzie małą moc. Tu najlepiej pasowałby silnik z drukarki HP jest średnich rozmiarów na 12 V i ma swoją moc i dość małe obroty.

Casimir 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-05-04, 13:05   

Racja... Albo do silniczka z zabawki można by zastosować przekładnię zębatą (małe koło przy silniczku, duże przy pasie, takie z budzika najlepsze)...

Tak, wiem, że jestem złośliwym, wkóżajoncym, czepiajoncym się do fszystkiego, a zwłaszcza do błenduf ortograficznyh bófonem...

pepe216 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2008-07-03, 12:04   

Dużo przeglądam youtube.pl i znalazłem toturial jak zbudować. http://www.youtube.com/watch?v=ml6GWVlPCPM

Petrov 
Brainiac

Wysłany: 2008-07-03, 12:26   

Generator Van Der Graffa jest zbudowany z rury i z kuli metalowej na szczycie. W środku jest silnik, który napędza gąsienicę przenoszącą ładunki elektryczne. Te ładunki wędrują do kuli i tam są "magazynowane".

krzysztof09876 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-07-03, 20:38   

To już wiemy. Najlepiej jakbyś skorzystał z opisu na stronce:

http://www.myzlab.pl/hv/vandegraaff/

Wiele ciekawych eksperymentów chemicznych i fizycznych związanych z wysokim napięciem, wybuchami i nie tylko.

svmsung 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-07-04, 21:28   

Tu też macie ładny i przejrzysty opis
http://scitoys.com/scitoy...o/electro6.html :-P

denis126 
Szkodnik

Wysłany: 2008-10-09, 18:23   

W jajki sposób mam obliczyć jak długo ma kręcić się silnik, aby naładować całą kulą ładunkami dodatnimi?? Co musze do tego wiedzieć

tdx 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-10-14, 11:30   

I po co silnik, koło i cała reszta?? nie możecie po prostu zrobić, żeby np.: z jakiegoś napięcia (np.:12V) szło to przez kilka transformatorów gdzie wyjście wtórne będzie o dużo większe od pierwotnego. oczywiście do transformatorów trzeba zastosować zmienne napięcie. i będzie po problemie. Oczywiście to nie problem zrobić to w domowym zaciszu ;]. Jako uczący się elektronik mogę to powiedzieć. tak poza tym układ taki bez transformatorów zajmie 2-4cm szerokości i długości. jak będę miał czas to zrobię wam kiedyś taki schemat. On składa się z 4 elementów (bez transformatora).
Profil:
Technik - elektronik

szczaku 
Szkodnik

Wysłany: 2009-11-28, 15:27   

Witam.
Mam problem z generatorem van de Graaff'a, którego sam robiłem. Dolna rolka (metalowa) napędzana jest wiertarką. Górna rolka jest wykonana w twardej gumy, a pas transmisyjny to guma do fitnesu. Grzebień na dole jest uziemiony, a górny do sfery(aluminium). jak chcecie to mogę podesłać zdjęcia. Niestety nie działa i nie mam pojęcia z jakiego powodu. Pomożecie?

[ Dodano: 2009-11-28, 23:25 ]
Zmieniłam pas do fitnesy na dętkę od roweru a metal pokryłem teflonem i dalej nic. kończą mi się pomysły pomóżcie. Proszę.

Odpowiedz do tematu