P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Fizyka » Elektronika, Elektryka i Akustyka » MagLev Lewitator Magnetyczny

Przesunięty przez: markru
2009-04-12, 15:15
MagLev Lewitator Magnetyczny
Autor Wiadomość
krzysztof09876
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-01-26, 16:55   MagLev Lewitator Magnetyczny

MagLev, Magnetyczny Lewitaor. Jest to urządzenie które za pomocą elektromagnesu i układu nim sterującym potrafi pokonać ziemską siłę grawitacji, powodując że metalowye przedmioty lewitują w powietrzu bez pomocy rzadnych mocowań.

Tutaj ponizej zamieszczam link do wyżej opisanego postu:

http://pl.youtube.com/watch?v=O-Qm1obJpMI

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

tyresio12 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-01-26, 19:05   

Nieprawda- elementem mocującym jest tu... pole magnetyczne :) to w sumie nic nadzwyczajnego- każdy chyba podnosił metalowe przedmioty magnesem. Ten jest o tyle "sprytny", że odpowiednio dobrano na elektromagnesie parametry pola magnetycznego, tak by siła przyciągania równoważyła grawitację.

krzysztof09876 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-01-26, 19:17   

Tak zgodzę sie ten parametr może być uznany za "mocowanie" tylko właśnie tu jest ta zasadnicza różnica jeżeli przyłożymy magnes do metalowego przedmiotu zostanie on przyciągnięty zas tu widzimy lewitację unoszenie sie bez dotykania do elektromagnesu...

Wiele ciekawych eksperymentów chemicznych i fizycznych związanych z wysokim napięciem, wybuchami i nie tylko.

piroelektro 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-01-26, 19:22   

Jest tu raczej zastosowanie elementu (tu.elektromagnes) ,który równoważy siłę przyciągania ziemskiego pomiędzy nim a przedmiotem. Oscylacje pola magnetycznego są tak dobrane aby ów przedmiot nie mógł być przyciągnięty przez grawitacje ani przez element ,który tworzy siłę przeciwną i wtedy
mamy lewitujący spodek :-)

tyresio12 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-01-26, 19:28   

Dokładnie. Nic cudownego. Chociaż kawał porządnej roboty przy tym zrobili. Poza ty działają tam dwa mniejsze magnesy stabilizujące.

SylwesterK113 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-03-03, 12:01   

http://portalnaukowy.edu.pl/filmy.htm tu jest filmik z działania tego elektromagnesu który powoduje lewitacje ;) :lol:

Petrov 
Brainiac

Wysłany: 2009-03-03, 17:56   

Stabiliacja jest uzyskiwana dzięki diodom. Nie pamiętam już, jak się wytwarzało, ale kiedy obiekt wychodził poza światła diód, pole zostawało zwiększone lub zmniejszone (stabilizacja świetlna). Jakoś tak. Zbudowanie takiej maszynki kosztuje ok. 50-80 zł.
Ostatnio zmieniony przez Petrov 2009-03-03, 20:05, w całości zmieniany 1 raz  

Zumo 
Administrator

Wysłany: 2009-03-03, 18:06   

krzysztof09876, dawanie wentylatora jest raczej niekonieczne.
Nie obawiasz się, że promień z lasera odbije się od kulki i trafi komuś do oka? W końcu to laser małej mocy, ale zawsze jest jakieś ryzyko.

Moja wiedza opiera się wyłącznie na dostępnych źródłach, nigdy nie posiadałem i nie posiadam żadnych materiałów wybuchowych ( oprócz legalnych <NWP> ). Posty mają charakter wyłącznie edukacyjny i ich wykorzystanie w celach niezgodnych z prawem jest prowadzone na własną odpowiedzialność i bez mojej wiedzy.
Pamiętaj o bezpieczeństwie!

piroelektro 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-03-05, 22:42   

Zumo barierą czy jak to nazwać czujnikiem, tutaj nie musi być laser. Można zastosować tu przetwornik światło dioda IR (podczerwieni) - a jakiś element światłoczuły np. fotodioda, fototranzystor. Jeżeli stosujemy lasery to po prostu małej mocy do 20mW, wystarczą ze zwykłego cd-roma a nie te do wypalania płyt bo wtedy naprawdę odbite światło może uszkodzić nam wzrok do końca życia o ile w ogóle go nie stracimy !

krzysztof09876 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-03-11, 09:24   

Wentylator jest dany do chłodzenia układu stabilizującego napięcie ponieważ miałem transformator na 24V i z tego napięcia musiałem uzyskac 12 włożyłem dwa stabilizatory połączone równolegle a przy prądzie 4A trochę się grzeją więc je chłodzę.

Laser który zastosowałem to ten laserek zabawka którą kupimy nad morzem, oczywiście może promień odbić sie od czegoś i wpaść prosto do naszego oka . dlatego tzreba być ostrożnym.

Wiele ciekawych eksperymentów chemicznych i fizycznych związanych z wysokim napięciem, wybuchami i nie tylko.

bambus1121 
Łowca Tajemnic

Ostrzeżeń:
 2/3/3
Wysłany: 2009-06-01, 19:28   

Takie lasery z odpustu raczej nam wzroku nie uszkodzą ponieważ mają tylko 1mW a to jest stanowczo za mało. Ale nie zapominajmy że wzrok może uszkodzić zwykła żarówka skierowana w stronę oka więc trzeba być ostrożnym

AMATORZY ZBUDOWALI ARKĘ A ZAWODOWCY TITANICA!!!

(MECHANIKA, TROCHĘ ELEKTRONIKA, BARDZIEJ ELEKTRYKA I SAMOCHODOWE INSTALACJE ELEKTRYCZNE, PIRO)

piotros 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2010-08-31, 13:57   

Takie urządzenie działa na zasadzie bramki laserowej lub na podczerwień. Kiedy światło dociera do fotorezystora, cewka dostaje większy prąd i przyciąga obiekt do siebie. Kiedy światło zostanie zasłonięte, prąd spada i elektromagnes zwalnia. To jest dość proste do zbudowania, w sklepie avt można dostać elektronikę pod nazwą maglev za jakiejś 20 zł

Odpowiedz do tematu