P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Fizyka » Elektronika, Elektryka i Akustyka » Ognie św. Elma

Przesunięty przez: markru
2009-03-24, 20:58
Ognie św. Elma
Autor Wiadomość
Nitroglicen
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-11-18, 15:36   Ognie św. Elma

Ognie św. Elma

Ognie świętego Elma (ognie św. Bartłomieja, ognie Kastora i Polluksa) – zjawisko akustyczno-optyczne w postaci małych, cichych, ciągłych, wyładowań elektrycznych na różnych powierzchniach, a szczególnie krawędziach przedmiotów, mające miejsce w czasie pogody zapowiadającej burzę. Wyładowaniom tym mogą towarzyszyć bardzo ciche dźwięki w postaci syczenia lub świstu, a czasem może być to nawet głośny gwizd.

Zjawisko pojawić się może na powierzchni skał, drzew, masztów, anten, lin. Występuje w różnych miejscach, ale najłatwiej zaobserwować je w górach lub na morzu. Wyładowania te są niegroźne, a można je zaobserwować nawet na wyciągniętej ręce. Ognie św. Elma pojawiają się podczas pogody oznaczającej zbliżanie się burzy z piorunami, nie są jednak gwarancją jej wystąpienia, aczkolwiek w skrajnych przypadkach mogą występować nawet w trakcie jej trwania. Efekty świetlne w czasie widnego dnia są niewidoczne, ale o brzasku, zmierzchu i w nocy, oraz podczas bardzo silnego zachmurzenia widać je w postaci łuny lub świetlnych miotełek wytryskujących z różnych miejsc.

Na statkach szczególnie wydatnie zjawisko to występuje na końcach masztów, ponieważ gęstość ładunku w naładowanych przewodnikach jest zawsze największa tam, gdzie promień krzywizny powierzchni jest najmniejszy (a więc np. na ostrzu). Marynarze nazwali te wyładowania "ogniami świętego Elma" i mimo starej zasady, że nieznane budzi strach, a marynarze są bardzo przesądni, to "elmy" – wyjątkowo – są przez nich uznawane za znaki pomyślne.

Same ognie św. Elma nie są w ogóle groźne, ale duża ich intensywność świadczy o wysokiej różnicy potencjałów elektrycznych pomiędzy ziemią i warstwą chmur, co powinno być ostrzeżeniem dla obserwatora, że w każdej chwili gdzieś w okolicy może uderzyć piorun.

Ognie św. Elma występują także podczas przelotu samolotu przez naładowaną elektrostatycznie chmurę lub chmurę pyłów wydobywających się podczas erupcji wulkanu. Wtedy to drobne, ostre drobinki pyłu trą o krawędzie natarcia skrzydeł, powodując wyładowania elektrostatyczne, a także jasną poświatę.

Made in wikipedia. :)

Same ognie św. Elma na oczy nie widziałem ale znam człowieka i mi o tym opowiadał nawet zdjęcie pokazał.

Same ognie św. Elma nie są w ogóle groźne, ale duża intensywność wyładowań świadczy o wysokim potencjale względem ziemi wywołującej je chmury. Jest to sygnał dla obserwatora, że trzeba się stąd zmywać bo w każdej chwili może w okolicy uderzyć piorun, który wyrówna potencjały ziemi i chmury wywołujące snopiące miotełki.

Wybaczcie że tylko wkleiłem z wikipedii i nie tylko ale pewnie nie wiedzieliście że coś takiego wogóle istnieje więc chciałem o tym napisać.

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Nike14 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-11-18, 18:09   

W chmurach nagromadza sie jakby burza i zapowiada się małymi wyładowaniami... a to, że na wodzie i w górach to pewnie dlatego, że woda przyciąga pioruny, tak samo jak wysokość.

piroelektro 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-01-14, 19:35   

Widziałem kiedyś w telewizji ,pokazywali miejsce gdzie podobne wyładowania powstawały na wszystkich metalowych częściach ubrania prowadzącego program. Bardzo ciekawe zjawisko .

Robak93 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-01-14, 20:14   

Podobny efekt jest jak się leci przez chmurę wulkaniczną tylko ,że takiej chmury nie widać na radarze do szukania chmur i burzy. Dodatkowo zapewnione jest piaskowanie kadłuba.

irenek6 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-01-23, 13:51   

Ja oglą dałem film poświęcony burzom i tam ogień Św Elma połączył się z piorunem i było wyładowanie :-/

tyresio12 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-01-23, 18:04   

Ee, że jak? I piorun, i ognie św. Elma to wyładowania elektryczne ;)

Odpowiedz do tematu