P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Fizyka » Elektronika, Elektryka i Akustyka » Podczerwień

Przesunięty przez: zxcvb
2009-03-22, 13:21
Podczerwień
Autor Wiadomość
maniok
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-05-29, 14:35   

Umrzyj, oj umrzyj... ty chyba optyki jeszcze nie miałeś...

fale elektromagnetyczne czyli światło widzialne oraz te niewidzialne rozchodzą się po liniach prostych...

moja książka od fizyki napisał/a:
występujący w fizyce promień świetlny to bardzo wąski strumień światła. Najbardziej przypomina go strumień światła lasera

Źródło: FIZYKA gimnazjum III klasa (K. Chyla i W. Wodziczko) Wyd. >DEBIT<

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Umrzyj 
Domowy Naukowiec

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2008-05-29, 15:40   

Będę miał za rok. Laser świeci pojedynczą wiązką światła. A w IrDA rozchodzi się jeszcze troszkę na boki. Więc idealnie proste to to nie jest.

A od tego czytania w nocy zaczynają boleć już oczy. I czy te światło jest szkodliwe dla oczu ?

maniok 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-05-29, 16:29   

czy ty jesteś ślepy czy nie kumaty??? mówię ci że światło rozchodzi się po linii prostej a ty swoje... co za dzieciak :evil:

Światło rozchodzi się we wszystkie strony po linii prostej no chyba że coś zasłania źródło np obudowa lampki to "świeci" na wskazany cel... np biurko
ale choćbyś nie wiem co chciał mi wmówić to fale elektromagnetyczne rozchodzą się po linii prostej :!: :!: :!:
http://www.brainiac.pl/to...t2926.htm#26811
Wejdźcie tam i pomóżcie "nam"

bogusław 
Mędrzec

Wysłany: 2008-05-29, 17:41   

Ale też we wszystkie strony?

Umrzyj 
Domowy Naukowiec

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2008-05-29, 18:52   

Rozumiem o co ci chodziło. Ale pomyśl też że nie napisałem "światło podczerwieni faluje". Czy w ogóle możliwe jest falowanie promieni? xD . Ale tak czy owak. po lini prostej. Światło rozchodzi się na różne strony.

maniok 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-05-29, 19:41   

bogusław, jeżeli masz żarówkę zwykłą 60V np i ją kabelkami do gniazdka dasz to promienie rozchodzą się we wszystkie strony bo nie ma osłon tak jak np w latarce

Umrzyj napisał/a:
Czy w ogóle możliwe jest falowanie promieni?

Tak i tak jest.... tylko że to jest z prędkością światła i nasze oko nie umie zarejestrować falowania tych promienu

zxcvb 
Administrator

Wysłany: 2008-05-29, 21:28   

Umrzyj napisał/a:
(...)To nie jest IrDA. To chyba coś pochodnego. Gdyż mam taki pilot do urządzenia co ma prawdziwą IrDĘ i nim zmieniam kanały w satrym telewizorze oraz reguluję światło (czułe na promienie) natomiast tym pilotem z czerwoną IrDĄ nie zmieniam kanałów(...)

IrDA to standard bezprzewodowego przesyłu danych... Piloty do telewizorów nie korzystają z tego protokołu, tylko z diod emitujących podczerwień. A takich diod w żadnym wypadku nie możesz nazwać IrDA! :/
Staraj się nie korzystać z pojęć, których nie znasz.

mikolajq 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-05-29, 21:32   

maniok, To dlaczego jak się patrze na diodę w podczerwieni to widzę jak mruga bardzo szybko więc oko ludzkie może zauważyć falowanie podczerwieni bo ma mniejsza częstotliwość od zwykłej żarówki?

maniok 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-05-29, 23:34   

mikolajq, jesteś w błędzie... gdybyś widział falowanie podczerwieni to by oznaczało że impuls elektryczny wychodzący z twojego oka i idący do mózgu ma prędkość większą niż prędkość światła, a jeszcze twój mózg pracuje tak szybko że zdążysz to pojąć zanim promienie się rozproszą...

Normalnie totalny matrix...

Po prostu dioda w pilocie jest tak zbudowana że ci się wydaje że tak jest

Umrzyj 
Domowy Naukowiec

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2008-05-30, 13:23   

Te miganie to chyba może prawie każdy zobaczyć. A ta częstotliwość służy do zmieniania kanałów.
Odyn, coś mi się w głowie pomieszało, chyba byłem nieprzytomny ^__^.

maniok napisał/a:
promienie rozchodzą się we wszystkie strony bo nie ma osłon tak jak np w latarce
. W latarce też się rozchodzi lekko na boki. Tak samo z tą diodą w pilocie. Nie ma osłon po bokach aby promień się nie rozchodził. A czubek jest półkolem więc światło się pozałamuje i lekko odchyli.

bogusław 
Mędrzec

Wysłany: 2008-05-30, 16:12   

A ja wszedłem do ciemnego pomieszczenia, poczekałem 5 minut aż oczy się przyzwyczają i skierowałem pilot sobie w oczy. Nic nie widziałem. Jednak gdy przestałem wciskać przycisk na pilocie to zaczęły mi migać w oczach okrągłe plamki (było ich 5 a w pilocie też mam 5 diod). Coś podobnego jakby się w żarówkę spojrzało.

Zv. 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-05-30, 16:17   

Światło rozchodzi sie od ośrodka we wszystkie strony jest falą a w optyce geometrycznej zakłada sie że rozchodzi sie po linii prostej wcale tak nie jest, jest to fala która rozchodzi sie we wszystkich kierunkach przestrzeni od emitującego ją ośrodka.

Najlepiej to zjawisko obrazuje Doświadczenie Younga, które jednocześnie jest dowodem do tego co mówię. Obiera się ją jako rozchodzenie po linii prostej aby uprościć model matematyczny - żeby nie był zbyt bardzo skomplikowany.

Pomoc poza forum: odpłatnie

Na Forum należy używać jsMath do zapisu równan i wzorów chemicznych, aby zamiast pisać: (cyklopentadienylo)diwodórkarbonylwolfram(II)-mi-kappta^3-octano-mi-oksoeten(trifenolofosfina)platyna(II) (Pt-W) napisać: [(PtWCp(CH_{3}COO)O(CO)(CH_{2}=CH_{2})(H_{2})Ph_{3}P]

Chemia to nie zabawa! Preparatyki, przepisy oraz bagaż doświadczenia zamieszczam w celach edukacyjno-informacyjnych. Jednocześnie zachęcając do samego czytania. Nie odpowiadam za wykorzystanie informacji zawartych w moich postach. Nie uważam też, że są one prawdziwe. =P
Niech Pan błogosławi Chemikom...

zxcvb 
Administrator

Wysłany: 2008-05-30, 16:54   

mikolajq napisał/a:
maniok, To dlaczego jak się patrze na diodę w podczerwieni to widzę jak mruga bardzo szybko więc oko ludzkie może zauważyć falowanie podczerwieni bo ma mniejsza częstotliwość od zwykłej żarówki?

Jeśli używasz pilota, to nie dziw się, że dioda mruga... Tak po prostu jest skonstruowany pilot. Nie wysyła on sygnału w sposób ciągły, tylko w małych odstępach czasu.

Petrov 
Brainiac

Wysłany: 2008-06-05, 16:13   

Moja koleżanka powiedziała mi, że normalny człowiek wykorzystuje oko w 80%, natomiast nieliczne osoby potrafią wykorzystywać 100% lub więcej(wtedy widzą podczerwień. A jejwierzę, bo miała problemy ze wzrokiem i jej testy robili). Się jej zapytałem, czy widzi jak dioda miga, kiedy przełączałem kanały, a ona, że widzi biało-lekko fioletowe światło.

blackadi 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-06-06, 22:38   

Ja się nie dawno bawiłem starym pilotem. Włączałem i czasem pod odpowiednim oświetleniem udało mi się zobaczyć lekko czerwone światło. Ale bardzo słabo widoczne. A ze wzrokiem to problemów nie mam.

Odpowiedz do tematu