P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Fizyka » Elektronika, Elektryka i Akustyka » Podczerwień

Przesunięty przez: zxcvb
2009-03-22, 13:21
Podczerwień
Autor Wiadomość
Invisible
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-10-18, 08:03   

Ymmm... ale ja nie mówiłem, że słyszę telewizor, kiedy go włączam. Najczęściej słyszę monitor, a mam świeżutko kupiony, ale nie LCD (nie lubię). A nietoperze to jak czasami idę w wakacje po swoim osiedlu i sobie taki leci, to aż mnie głowa zaczyna boleć...
A szczury też wydają ultradźwięki? Na szczęście nie mam szczurów, bo bym nie usnął...

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Nefaus 
Ciekawski

Wysłany: 2008-10-18, 11:34   

tak szczury wbrew pozorom nie porozumiewają się piskiem bo to takie wyrażenie emocji, tylko wydają ultra dźwięki jak mówią naukowcy szczury "gwiżdżą" ja to odkryłem jak hodowałem szczury domowe,rok później ukazał się o tym artykuł w gazecie o odkryciu naukowców....ironia losu

bogusław 
Mędrzec

Wysłany: 2008-10-18, 20:01   

Krzysioo93, masz szczęście, ja jeszcze nigdy nie widziałem na żywo nietoperza. A tak swoją drogą to nietoperze latają sobie po miastach ot tak? Bo coś mi się to wydaje podejrzane.

sapper18 
Mod-Edytor

Wysłany: 2008-10-18, 20:13   

bogusław napisał/a:
A tak swoją drogą to nietoperze latają sobie po miastach ot tak? Bo coś mi się to wydaje podejrzane.

Jak najbardziej latają w miastach. Jak nieraz wyglądam przez otwarte okno to przelatuje nietoperz. Szczególnie w lecie pod wieczór latają :-D . Mieszkam w dziesięciopiętrowym mrówkowcu na ósmym piętrze. Nietoperze ukrywają się gdzieś w poddaszu bloku.

Nefaus 
Ciekawski

Wysłany: 2008-10-18, 21:30   

tak sapper18, ma rację ukrywają się tu i ówdzie i latają pod wieczór najczęściej latem kryją się w kanałach nadrzecznych jaki w śluzach i różnych zakamarkach najwięcej jest ich w czerwcu wtedy kiedy latają chrabąszcze.Mnie kiedyś nawet na chatę wleciał taka mysz ze skrzydłami i okropnie długimi zębiskami xD

Invisible 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-11-20, 21:38   

Ale ja nie mieszkam w mieście, ale małym miasteczku, poza tym na totalnym uboczu i odosobnieniu od reszty miasta przy lesie ;P
Tak, czasem to jeden za drugim leci, koleżance kiedyś we włosy się wplątał, choć ponoć nie wlatują w ludzi.
Hehe, to ja mogę być taki radar na szczury czasami ;]

A tak do podczerwieni znów nawiązując, to jak pomiędzy telefonami coś przesyłacie właśnie przez IRDA, to widzicie to światło? Bo ja to właściwie tylko przy pilotach, więcej nie zauważam...

W bramie obok mnie leżał martwy, modlił się jak mógł... Ten sam pijany Bóg, którego ja wzywałem...

Nike14 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-11-20, 22:13   

A te "ultradźwięki" to nie są poprostu dźwięki o wysokich częstotliwościach? Ja osatnio szedłemdo rynku na sylwestra i przechodziłem kolo muzeum to wtedy słyszałem nietoperze.

czebit 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-11-21, 17:08   

Tak, Ultradźwięki to dźwięki o częstotliwościach powyżej około 25kHz
Wiele zwierząt słyszy i emituje ultradźwięki, nie tylko nietoperze np psy, delfiny

Nike14 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-11-21, 18:31   

Aaaa... to już wiadomo o co chodzi... z wiekiem człowiek przestaje słysdzeć niektóre częstotlwości (większe) poprostu jest to rozwój ucha i te dźwięki dla nas nie instnieją.

Petrov 
Brainiac

Wysłany: 2008-11-21, 21:45   

Ultradźwięki powstają przy około 20.000 Hz. Nietoperze piszczą (czasem z częstotliwością 100.000 Hz), bo skondesowana fala dźwiękowa odbija się od powierzchni i zdobyczy, powracając do nietoperza. Można powiedzieć, że on "widzi" dźwiękiem. :-)

Nike14 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-11-21, 22:09   

To prawda. Nietoperze nie mają oczy i potrafią wytwarzać dźwięki, które po odbiciu od przedmoitu przyjda z powrotem do nich. Kiedyś oglądałem na Discovery program o chłopcu, który miał autyzm i był inewidomy... potrafił pstrzyakć palcami, odbierać dźwięk odbijający sie od rzeczy na okooło i potrafił stwierdzić w jakiej odległości od niego jest dany przedmiot... niesamowite... tak samo jak o gościu, autystycznym, który potrafił czytać ksiązki prawa strona-prawe oko, lewa- lewe i zapamiętywał każdy kiedykolwiek przeczytany tekst... albo facet ptorafiący zapamiętac 25 tysięcy cyfr.... recytował je przez 5 godzin. Po czymś takim wierzę, że Einstein dokonał swojego odkrycia przez tą chorobę.

tyresio12 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-01-04, 11:39   

Nike14 napisał/a:
To prawda. Nietoperze nie mają oczy

LOL. Widziałeś kiedykolwiek nietoperza, choćby na zdjęciu? Wszystkie mają oczy. Wszystkie widzą. Niektóre nawet całkiem nieźle, np. te z rodziny rudawkowatych (są też aktywne w dzień). Przy okazji, Petrov, ultradźwięki nie powstają przy ok. 20 000Hz. Po prostu 20 000Hz to mniej więcej górna granica, przy której człowiek jeszcze jest w stanie usłyszeć dźwięk. A wszystkie dźwięki o wyższej częstotliwości (już niesłyszalne dla człowieka) nazwano ultradźwiękami. Analogicznie, dźwięki o f<20Hz (dolna granica rejestrowanych przez człowieka częstotliwości) nazwano infradźwiękami. Człowiek miarą wszystkiego :-)
No i podobnie ma się rzecz z podczerwienią i ultrafioletem: To po prostu pewne zakresy fal elektromagnetycznych, których statystyczny człowiek nie postrzega.

Odpowiedz do tematu