P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Fizyka » Elektronika, Elektryka i Akustyka » wytwarzanie prądu

Przesunięty przez: markru
2009-03-24, 21:01
wytwarzanie prądu
Autor Wiadomość
Andy
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-04-10, 21:37   wytwarzanie prądu

Mam pytanie. Czy ktos wie jakie metale najlepiej nadają sie do wytwarzania prądu?(ja najczęściej biorę ocet)
Czy są jakieś inne dobre pary?

Google 

Ostrzeżeń:
 4/3/3
Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Clapek13 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-04-10, 22:24   

Wiem że kwas siarkowy to nie metal ale on też może wytwarzać prąd elektryczny ( jak sie pomyliłem to mnie sprostujcie na właściwą drogę - nie miałem jeszcze prądu elektrycznego na fizyce). :mrgreen:

maniok 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-04-10, 22:34   

Czy wy wogule fizykę mieliście??
Energii (np. elektrycznej) nie da się wytworzyć ani zniszczyć... można jedynie zmienić jedną na drugą np. kinetyczną na potencjalną lub mechaniczną na elektryczną
http://www.brainiac.pl/to...t2926.htm#26811
Wejdźcie tam i pomóżcie "nam"

jurczyk7 
Mod-Edytor

Wysłany: 2008-04-10, 22:55   

A akumulator na kwas siarkowy ??? Jak to dokładnie z nim jest, bo z tego co wiem to jak rozładowywujemy akumulator to zmniejsza się stężenie jonów SO3 a tym samym stężenie procentowe, a za to jak ładujemy akumulator to się zwiększa czy jakoś tak.

krzysztof09876 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-05-03, 20:38   

cytryna i dwie blaszki jedna z Zn a druga z Cu. I masz prąd. Mały ale jest.

Casimir 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-05-03, 21:08   

jurczyk7 napisał/a:
jak rozładowywujemy akumulator to zmniejsza się stężenie jonów SO3

Chyba SO4(-)...

Cu i Pb też nieźle działa...

Cytat:
A akumulator na kwas siarkowy ??? Jak to dokładnie z nim jest, bo z tego co wiem to jak rozładowywujemy akumulator to zmniejsza się stężenie jonów SO3 a tym samym stężenie procentowe, a za to jak ładujemy akumulator to się zwiększa czy jakoś tak.

jurczyk7, widać, że nie wiesz, o co chodzi, tu masz to dokładnie wyjaśnione na przykładzie stosu Volty...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniwo_Volty

Tak, wiem, że jestem złośliwym, wkóżajoncym, czepiajoncym się do fszystkiego, a zwłaszcza do błenduf ortograficznyh bófonem...

ermukis 
Nowy użytkownik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2008-08-06, 13:40   

Najlepiej zrobić odwrotność elektromagnesu, czyli zamiast przyciągać przez prąd, to zrobić prąd przez przybliżanie i oddalanie magnesu.... Coś takiego powinno się udać ;-)

krzysztof09876 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-08-07, 13:11   

To nie powinno się udać tylko napewno się uda.
Jest to tzw. sposób otrzymywania prądu indukcyjnego.

Doświadczenie:

Przygotuj zwojnicę, czuły miernik prądu elektrycznego oraz magnes.
Podłącz końce zwojnicy do miarnika.

a)szybkim ruchem włóż magnes do środka zwojnicy, obserwując wskazania miliamperomierza.

b)Energicznie wysuń magnes ze zwojnicy. Porównaj wskazania miernika.

c)Doświadczenie powtórz, zbliżając i oddalając magnes drugim biegunem,

d)Włóż magnes do srodka zwojnicy i obracaj go dookoła osi poziomej.

Wnioski i obserwacje:

Podczas zbliżania i oddalania magnesu wskazówka wychylała się raz w jedną raz w drugą stronę. W czasie obracania magnesu wewnątrz zwojnicy nic się nie działo.

1. W zamkniętym obwodzie umieszczonym w zmiennym polu magnetycznym płynie prąd elektryczny.
2.Kierunek powstającego prądu zależy od ruchu magnesu oraz bieguna magnesu, który jest zbliżany lub oddalany od zwojnicy.
3.Jeżeli zamknięty obwód umieści sie w stałym polu magnetycznym to prąd nie popłynie.

I to by było na tyle jest to zjawisko indukcji elektromagnetycznej a powstający prąd nazwya sie prądem indukcyjnym. Kierunek tego pradu określa regóła Lenza.

Wiele ciekawych eksperymentów chemicznych i fizycznych związanych z wysokim napięciem, wybuchami i nie tylko.

ermukis 
Nowy użytkownik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2008-08-08, 18:32   

Magnes można też zamocować na sprężynie pionowo nad zwojnicą(która też powinna być pionowo). Wystarczy pociągnąć i nie trzeba się namachać;-)

mieszalniapasz 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-08-10, 20:13   

Witam!
Myślę, że to pasuje do tematu więc podpinam się z filmikiem:

http://www.metacafe.com/w...r_from_peltier/

Pozdrawiam!

ermukis 
Nowy użytkownik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2008-08-12, 19:49   

Filmik fajny, ale za dużego napięcia się nie zrobi.... :-( Fakt, z elektromagnesu też za dużo tego nie będzie, ale materiały są łatwo dostępne, a nie wiem z czego są te na filmiku. Oczywiście nie obrażę się jeśli ktoś mi powie ;-) :-P

Tenodhenka 
Brainiac

Wysłany: 2008-08-13, 13:30   Re: wytwarzanie prądu

Andy napisał/a:
Czy ktos wie jakie metale najlepiej nadają sie do wytwarzania prądu?(ja najczęściej biorę ocet)

Ocet? A od kiedy ocet to metal? Według mnie ocet to 10% stężenie kwasu octowego!! czyli HC3COOH

ermukis 
Nowy użytkownik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2008-08-13, 16:30   

A da się z tego uzyskać czysty kwas octowy?? :?:

buli 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-08-13, 18:16   

Istnieje możliwość zatężenia kwasów, tylko czy to wyjdzie w przypadku octu to nie wiem, jeśli byłby to elektrolit to nie byłoby z tym większego problemu, aczkolwiek stężenie wtedy tego kwasu wahałoby się w granicach 70-80%.

marheva 
Ciekawski

Wysłany: 2008-08-13, 23:50   

Destylacja i teoretycznie możesz uzyskać wysokie stężenie. Ale tu stężenie nie ma wielkiego znaczenia.

Co do indukowania prądu - ja miałem magnes w kształcie walca, rdzeń w kształcie litery U i na nim nawinięte 2 zwojnice połaczone szeregowo - magnes wsadziłem do wiertarki ( 1000 obr./ min) i taki wirujący magnes pomiędzy końce rdzenia - bez obciązenia 21 V z obciążeniem 0,5 A prawie 3 V - częstotliwośc była co prawda dzika ale żarówka z latarki naprawdę mocno świeciła :D

A co do metali do ogniwa galwanicznego :
wystarczy spojrzeć na szereg napięciowy metali - i różnice między ich potencjałami standardowymi. teoretycznie na ogniwie z litu i złota możesz mieć 4,5 V - ale jasne że takiego nie zrobisz bo wybuchło by odrazu xD

http://www.chemmix.artnet...3&s2=005&s3=000
tu masz układ z potencjałami standardowymi - napięcie to różnica potencjałów pomiędzy 2 metalami wybranymi przez ciebie.
Pozatym możesz się pobawić w zrobienie jakiś znanych ogniw np. ogniwa Volty. tam jest ok 1 - 1,1 V
Pobawić się mozna też np. w ogniwa daniela.
Swietnym ogniwem pod względem prądu jest ogniwo Bunsena daje ponad 1,7 V ale za to ogromne natężenie nawet do 10 A.
Do ceramicznego naczynia ( nielakierowane etc. tylko wypalona glina) wkłada się pręt grafitowy napełnia się je 10% HNO3 i wkłada do większego szklanego naczynia. Je napełnia się 10 % H2SO4 do niego wkładamy blachę cynkową. i gotowe - pomiędzy grafitem i cynkiem mamy 1,7 V i z takiego ogniwa możemy pociągnąć naprawdę duże natęzenie - sam bunsen używał go do elektrolizy stopionych soli i tak otrzymał lit, bar i stront :D

A dla tych co nie chcą żyć bo nie mają co w domu robić to ogniwo Westona xD elektrody z rtęci i amalgamatu kadmu w rtęci a elektrolit to roztwór siarczanu kadmu xD Dawniej używane jako wzorzec dokładnie 1 V :D

Odpowiedz do tematu