P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Fizyka » Dynamika i Kinetyka » 3 kulki

Przesunięty przez: markru
2009-04-13, 15:38
3 kulki
Autor Wiadomość
Sir Vodalin
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-10-29, 20:22   3 kulki

Mam pytanie czy da się wyliczyć jaki będzie efekt następującego zjawiska:
Mamy dwie kulki obok siebie (stykają się)
rzucamy w nie trzecią kulką która uderza w obydwie na raz.
W książce o matematyce chaosu (porwałem się na nią ale zaprzestałem lektury z powodu małego jej zrozumienia) było napisane, iż Newton nie był wstanie tego wyliczyć.
Stąd moje pytanie czy współcześnie da się to precyzyjnie obliczyć?

PS. Proszę tylko nie podawać odpowiedzi w stylu "powinno się dać" tylko coś bardziej konkretnego.

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Nike14 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-10-30, 14:46   

Ja nie mam pojęcia akurat na tem temat, ale mam taka anegdodke do matematyki chaosu.

w 2001r był sobie rpofesorek i on wykladal na uczelni. I w pewnym momencie wykladu powiedział:
"Mam tutaj monetę. Zostało wyliczone, że szansa na spadnięcie jej na krawędź (po rzucie) wynosi 1/12 000 000"

Rzucił i... moneta spadła na krawędź.

Materiał zaczerpnięty z książki "Łatwe odpowiedzi na trudne pytania".

Bzik 
Szkodnik

Wysłany: 2008-11-12, 04:14   

Z tych informacji, które podałeś, nie da się jednoznacznie określić efektu uderzenia. Opisz, czy te kulki mają pozostawać w bezwładzie, być zawieszone na nitkach, czy jak to ma wyglądać. Czy mają te same promienie, czy w jakimś stosunku. Pod jakim kątem ma uderzać trzecia kulka... Jak się mają ich stosunki masowe, wszystko.
Ale...
jeśli chciałbyś określić to zjawisko na 'domniemanych' parametrach, rozwiązanie jest w miarę logiczne. Zakładając, że uderzenie następuje w doskonale sprężystych warunkach, kulki zrobione są z materiału który nie powoduje (abstrakcja !) najmniejszego tarcia, a siła uderzenia idealnie rozkłada się na obie (stykające się kulki - o takich samych promieniach jak kulka uderzająca), wówczas kulka uderzająca zatrzyma się, a pozostałe dwie oddalą się do nieskończoności (akurat tego nie jestem pewien...). [jeśli oddalenie do nieskończoności byłoby prawdziwe, wówczas prawdziwy byłby fakt, że kulki zderzyłyby się jeszcze raz - po przeciwnej stronie ziemi, gdzie by się zatrzymały, gdyż wypadkowa wartość wektorów dałaby wektor dalszego ruchu niemożliwy do otrzymania dla żadnej z kulek]

Patrząc jednak na to z perspektywy zagadnień matematyki chaosu, opierając się po troszku na fizyce... .... otrzymasz nieskończenie wiele rozwiązań. Niestety.

Pozdrawiam.

addendum.
Twoje pytanie było już rozważane. Wielokrotnie. Nie zdziwiłbym się, gdyby było poruszone (już dawno) na forum brainiaca.
...
ORLY ?!

dawid770 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-11-15, 19:22   

Według mnie efekt uderzenia to byłoby wystrzelenie się obu kulek (tych stykających się) w przeciwnych kierunkach z taką samą siła (jeżeli trzecia kulka spadałaby te dwie dokładnie pod kątem prostym).

TLCH 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-11-16, 13:30   

to zależy jedne z kulek mogła by osiągnąć większą siełe spadania,ale wątpie żęby ta trzecia kulka uderzyła przecyzyjnie w te dwie

Zv. 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-11-16, 13:56   

Rachunkowo jest trudno to przestawić co napisałeś.

Jednak jeżeli przyjmiemy odpowiednie założenia że kulka trzecia spada pomiędzy dwie kulki to energia kulki trzeciej powinna rozłożyć się równomiernie na dwie kulki jeżeli są identyczne to sprawa jest o wiele prostsza. Należy też przyjąć że uderzenie było całkowicie elastyczne wiec jest spełniona prawo zachowania energii kinetycznej, oraz prawo zachowania pędu dla założenia ze pęd kulki trzeciej został całkowicie przekazany obydwóm kulkom równomiernie.

Idealny środek uderzenia może spowodować
a)podskoczenie kulek w przeciwne strony wszystko zależy od ukierunkowania wektora pędu.
b) ruch kulek w przeciwnych kierunkach bez odchyleń od osi x w układzie ortokartezjańskim
c) ruch kulek w przeciwnych kierunkach po płaszczyźnie xy w różnych kierunkach w tedy należy rzutować wektory na oś x.

Ale ja jestem chemikiem... i coś o fizyce teoretycznej wiem pasowało by fizyka stosowanego zaprzęgnąć do tego i już.

Pomoc poza forum: odpłatnie

Na Forum należy używać jsMath do zapisu równan i wzorów chemicznych, aby zamiast pisać: (cyklopentadienylo)diwodórkarbonylwolfram(II)-mi-kappta^3-octano-mi-oksoeten(trifenolofosfina)platyna(II) (Pt-W) napisać: [(PtWCp(CH_{3}COO)O(CO)(CH_{2}=CH_{2})(H_{2})Ph_{3}P]

Chemia to nie zabawa! Preparatyki, przepisy oraz bagaż doświadczenia zamieszczam w celach edukacyjno-informacyjnych. Jednocześnie zachęcając do samego czytania. Nie odpowiadam za wykorzystanie informacji zawartych w moich postach. Nie uważam też, że są one prawdziwe. =P
Niech Pan błogosławi Chemikom...

Sir Vodalin 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-11-16, 14:26   

Czyli w "idealnych" warunkach da się wyliczyć. A, że nie da się tego wyliczyć dokładnie w normalnych warunkach to wiem. Ale dięki za odpowiedź.

Zv. 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-11-16, 14:59   

Zawsze się modeluje dany problem tak żeby jego założenia wielce nie zmieniły całości i na podstawie przewidywań teoretycznych oraz eksperymentalnych ustala sie stałe które nasze równanie z założeniami modelują do postaci właściwej. Problem tkwi w tym ze trudno jest tutaj mówić o eksperymentalnych możliwościach.

Pomoc poza forum: odpłatnie

Na Forum należy używać jsMath do zapisu równan i wzorów chemicznych, aby zamiast pisać: (cyklopentadienylo)diwodórkarbonylwolfram(II)-mi-kappta^3-octano-mi-oksoeten(trifenolofosfina)platyna(II) (Pt-W) napisać: [(PtWCp(CH_{3}COO)O(CO)(CH_{2}=CH_{2})(H_{2})Ph_{3}P]

Chemia to nie zabawa! Preparatyki, przepisy oraz bagaż doświadczenia zamieszczam w celach edukacyjno-informacyjnych. Jednocześnie zachęcając do samego czytania. Nie odpowiadam za wykorzystanie informacji zawartych w moich postach. Nie uważam też, że są one prawdziwe. =P
Niech Pan błogosławi Chemikom...

Odpowiedz do tematu