P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Fizyka » Dynamika i Kinetyka » samochód z górki

Przesunięty przez: jurczyk7
2009-04-06, 16:22
samochód z górki

spali gumę i pojedzie dalej czy coś się w środku urwie i niepojedzie dalej
spali gume i pojedzie dalej
81%
 81%  [ 9 ]
coś się urwie i niepojedzie nigdzie
18%
 18%  [ 2 ]
Głosowań: 11
Wszystkich Głosów: 11

Autor Wiadomość
WOJTAS94
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-02-11, 10:14   samochód z górki

Więc : jest górka , na górce jest asfaltowa droga , na drodze jest samochód z kierowcą , samochód dotyka drogi tylko przednimi kołami bo jest powieszony liną za tył , kierowca w środku daje gaz do dechy i na liczniku widzi 110 km/g nagle linka zostaje ucięta a pojazd cofa się delikatnie i styka się tylnymi kołami z ziemią ( auto ma napęd na tył ) i teraz moje pytanie , co się stanie . Mój kolega mówi że auto spali chwile gumę i pojedzie dalej , a drugi kolega mówi że po tak nagłym uderzeniu kół rozpędzonych do maksymalnych obrotów coś się urwie w środku bo grawitacja będzie go do tyłu ciągnęła i koła będą miały opór taki że coś się tam urwie . Proszę o wasze opinię na ten temat

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Eliert 
Młody Alchemik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2009-02-11, 12:10   

Ja uważam że spadnie spali troche gumy i pojedzie do przodu dalej

piroelektro 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-02-11, 12:34   

również uważam ,że spali gumę a siła tarcia spowoduje spadek prędkości początkowej a dalej będzie to ruch przyspieszony po równi pochyłej.

Sebastef 
Brainiac

Wysłany: 2009-02-11, 15:29   

Ludzie, wy naprawdę nie myślicie. Podstawy fizyki się kłaniają. Klasa 1 gimnazjum. Czy naprawdę nie wiece, że aby coś przesunąć, jest potrzebna dużo większa siła, niż aby utrzymywać stałą prędkość poruszania się danego przedmiotu? Koła rozpędzone do maximum, jak to było ładnie nazwane, nie poruszają się względem ziemi w ogóle. Oczywistą rzeczą jest, że zaraz po zetknięciu z ziemią kół, w wyniku przeciążenia urwie się wał napędowy a silnik się zepsuje. Zauważyliście, że jak jedziecie rowerem, to trudniej jest ruszyć z 6 przerzutki, niż z 1? A jak jedziecie szybko, to łatwo się obraca pedałami na 6 przerzutce? Podobnie jest w silniku, auto nie ruszy z miejsca, choćby nie wiem co, jeżeli będziecie próbowali odjechać na 5 biegu. Więc, dlaczego ma niby odjechać w tym przypadku, tym bardziej, że jest ustawione pod górkę?
P.S nie ma czegoś takiego jak ruch przyśpieszony po równi pochyłej...
Mamy: ruch jednostajnie przyśpieszony, i ruch niejednostajnie przyspieszony.

piroelektro 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-02-11, 16:27   

tak miałem na myśli ruch jednostajnie przyspieszony i ,że samochód zjeżdża w dół a nie pod górkę sorka za błąd. A wlasnie co by było w analogiczną sytuacją tylko samochód zjeżdżający ?

Fredzio 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-02-11, 18:48   

Wystarczy obejrzeć odcinek ,,Pogromców Mitów" gdzie omawiali przysłowie ,,Wziąć coś z biegu". Na podstawie tego odcinka uważam, że samochód spali gumę i z trudem ruszy.

Sebastef 
Brainiac

Wysłany: 2009-02-11, 19:38   

Z górki, sytuacja będzie analogiczna, wał z powodu przeciążeń, znowu się urwie. To samo na prostej drodze. Nie ma mowy żeby ruszył nic sobie nie uszkadzając.

WOJTAS94 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-02-11, 22:02   

sebastef czego nie zagłosujesz ? ;D ja mam takie samo zdanie że przy takim obciążeniu coś tam pęknie w środku i auto z racji że ma napęd na tył (maluch jak na moim rysunku) po prostu zsunie się w dół tej górki , a gdyby tak zrobić z rowerem to myślę że zrobilibyśmy " fikołka " do tyłu bo przód roweru jest lekki i jeśli nie zaprzestali byśmy pedałować to myślę że tak by się właśnie skończyło albo koło by się po prostu zatrzymało.

zxcvb 
Administrator

Wysłany: 2009-02-11, 23:20   

Według mnie koła przez chwilę poślizgają się po powierzchni pochylni, ale bardzo szybko wytracą energię, silnik zgaśnie i samochód zjedzie do tyłu. Możliwe, że coś by nie wytrzymało, ale to zależy od przyczepności kół do podłoża, siły tarcia, jakości podzespołów samochodu...

Sebastef, wał tak od razu na pewno by się nie urwał. Przecież po upadku koła nie będą w stanie przenieść całej energii od razu. Musiałyby mieć 100% przyczepność... Może gdyby pochylnia miała rowki a opona była kołem zębatym ;)

sapper18 
Mod-Edytor

Wysłany: 2009-02-12, 00:37   

Maluch chyba nie jest najlepszym przykładem, gdyż jest nieco specyficznym autkiem.
Silnik umieszczony z tyłu przy takim upadku pewnie by się wbił do środka, nie wspominając o urwaniu tłumika i miski olejowej. Skrzynia biegów też pewnie nie dała by rady przy takich obrotach i nagłym "złapaniu podłoża", a przeguby to już z pewnością by wywaliło. W Fiaciku cały układ napędowy upchany jest z tyłu i jest za mała moc, żeby tak od razu ruszył, choć ten cud techniki zadziwiał mnie każdego dnia przez dwa lata jego użytkowania :-D
Normalny samochód z silnikiem z przodu a napędem na tył, mógłby zachować się tak: po upadku z pełnymi obrotami, odbiłby się (lepsze amortyzowanie niż w 126p) na niewielką wysokość, łapiąc przyczepność i może by pojechał, ale teoria a praktyka to dwie różne rzeczy...

piroelektro 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-02-12, 17:24   

Dalej obstaje przy swoim (tylko samochód `w dół`) i może podam taki przykład:
- samochód wyskakuje z rampy w górę ,koła i silnik zaczynają chodzić na biegu jałowym (bez obciążenia) i przy V jałowej jakiejś tam napewno odpowiednio większej. Ciało to przeskakuje wąwóz , i spada na drugą rampę przodem w dół. Najpierw dotykają koła przednie a koła tylnie z impetem spadają i...
no właśnie samochód jedzie dalej . Praktycznie identyczna sytuacja ...

sapper18 
Mod-Edytor

Wysłany: 2009-02-12, 17:52   

piroelektro napisał/a:
Ciało to przeskakuje wąwóz , i spada na drugą rampę przodem w dół

piroelektro napisał/a:
Praktycznie identyczna sytuacja ...

No nie do końca, bo w twoim opisie samochód wyskakuje z rampy, więc już jest w ruchu i łatwiej mu ruszyć z miejsca na drugiej rampie.

Odpowiedz do tematu