P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Fizyka » Astronomia i Optyka » Coś z Optyki

Przesunięty przez: zxcvb
2009-04-16, 20:54
Coś z Optyki
Autor Wiadomość
maniok
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-04-29, 12:07   Coś z Optyki

Zauważyłem że jadąc autem po asfalcie gdy jest ciepło dosyć to pod pewnym kątem asfalt jakby zachowuje się jak lustro czyli odbija obraz od tego co nad drogą się znajduje...

Może mi ktoś powiedzieć dlaczego tak się dzieje??

Najpierw myślałem o układzie cząsteczek asfaltu ale coś mi tu nie pasuje

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Zv. 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-04-29, 12:37   

Asfalt nic nie odbija raczej pochłania. A to jest po protu zjawisko dyfrakcji światła, światło załamuje się na karoserii o obraz który powstaje jest wynikiem obrazu interferencyjnego.

Pomoc poza forum: odpłatnie

Na Forum należy używać jsMath do zapisu równan i wzorów chemicznych, aby zamiast pisać: (cyklopentadienylo)diwodórkarbonylwolfram(II)-mi-kappta^3-octano-mi-oksoeten(trifenolofosfina)platyna(II) (Pt-W) napisać: [(PtWCp(CH_{3}COO)O(CO)(CH_{2}=CH_{2})(H_{2})Ph_{3}P]

Chemia to nie zabawa! Preparatyki, przepisy oraz bagaż doświadczenia zamieszczam w celach edukacyjno-informacyjnych. Jednocześnie zachęcając do samego czytania. Nie odpowiadam za wykorzystanie informacji zawartych w moich postach. Nie uważam też, że są one prawdziwe. =P
Niech Pan błogosławi Chemikom...

maniok 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-04-29, 13:04   

Zv. napisał/a:
załamuje się na karoserii

tyle że zjawisko które zauważyłem znajdowało się mniej więcej 40 m od samochodu więc karoseria nie ma nic z tym wspólnego
http://www.brainiac.pl/to...t2926.htm#26811
Wejdźcie tam i pomóżcie "nam"

Piter128 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2008-04-29, 13:32   

Jest to tzw. miraż dolny - obserwuje się pod horyzontem. Decydującym czynnikiem warunkującym jego powstawanie jest dostatecznie silne nagrzanie dużej powierzchni podłoża (np. piasku na pustyni, asfaltowej szosy itp.). Promienie świetlne są wówczas zakrzywiane w górę, ku chłodniejszemu, a więc gęstszemu powietrzu. Zakrzywione promienie docierają do oka obserwatora pozornie z innego kierunku co wywołuje powstanie obrazu zwierciadlanego Miraże dolne mogą być odwrócone lub proste. Podobnie powstaje miraż obserwowany na rozgrzanej drodze. Wygląda on jak kałuża wody, w której widzimy odbicie. Jest to efekt pozornych odbić dalekich obieków. Opis zjawiska przy pomocy Wikipedii.

szymi 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-04-29, 13:40   

To się pojawia gdy asfalt się rozgrzeje i nad nim unosi się trochę gorącego powietrza. To widać nawet przy dość chłodnym dniu gdy świeci słońce ale wtedy trzeba patrzeć pod ostrzejszym kątem (bliżej asfaltu oczka :) ). To chyba działa tak:
Jeżeli słońce przechodzi z ośrodka o mniejszej gęstości do większej (lub na odwrót) to się załamuje. Gdy wpada po odpowiednim katem to już nie załamuje się ale odbija. I gdy właśnie tak z daleka patrzysz to jest dobry kąt, wtedy niebo się odbija od ziemi i wygląda to jakby była przed tobą kałuża. Dam jeszcze obrazek.

bez nazwy.gif
zachowanie się promienia
Plik ściągnięto 3678 raz(y) 5,07 KB

jurczyk7 
Mod-Edytor

Wysłany: 2008-04-29, 13:50   

Na tej samej zasadzie działa ta taka iluzja na Saharze że się widzi różne rzeczy. Kiedyś mi przewodnik tłumaczył że jeśli powierzchnia jest wilgotna to para unosi się przy powierzchni dzięki czemu widzimy różne rzeczy.

Petrov 
Brainiac

Wysłany: 2008-05-20, 13:38   

Jak byłem w Egpicie na pustyni, żar tworzył dyfrakcję światła. Z daleka wyglądało to jak jezioro :-D

DESTROYER111 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-05-20, 14:35   

Czy dałoby się zrobić takie doświadczenie że np. jakąś blaszaną płytkę czy coś innego nagrzać czymś żeby taki efekt powstał?

Piter128 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2008-05-20, 18:47   

Raczej ciężko bo powinno to byc w dużej skali ale spróbować można ...

szymi 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-05-21, 12:00   

I trzeba bardzo zminimalizować ruchy powietrza, tak żeby to nagrzane zostało nad płytką.

Petrov 
Brainiac

Wysłany: 2008-05-21, 12:20   

Zgodzę się z Piterem128, to powinno zostać zrobione w dużej skali. Ale próbuj.

zad 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-08-30, 19:49   

przepraszam ze tak późno odpowiadam ale doopiero dziś zalogowałem się na forum

na małej powierzchni efekt ten będzie raczej nieobserwowalny, ale możesz spróbować podejść do problemu inaczej

podobny sam efekt możesz uzyskać wypeniając akwarium wodą + substancją o innej gestości i świecąc światłem lasera (zobaczysz wtedy ugięcie na granicy 3 ośrodków)

gdy przejdziesz do większej ilości warstw o różnej gęstości (np. osolisz wodę w akwarium tak by zasolenie zmieniało się wraz z głębokością) to zobaczysz ładne ugięcie światła laserowego

Odpowiedz do tematu