P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Fizyka » Astronomia i Optyka » Europa

Europa
Autor Wiadomość
Xaxley
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-10, 21:32   Europa

W tym temacie podyskutujemy troszkę na temat Europy. Najpierw parę wstępnych informacji:

Europa jest to księżyc Jowisza, jeden z czterech księżycy Galileuszowych obok Io, Ganimedesa i Kallisto (odkrytych przez Galileusza w 1610 roku). Jest to według mnie najciekawszy księżyc w naszym Układzie Słonecznym. Pod jego skorupą, znajduje się prawdopodobnie ciekły ocean. Możliwość, że pod skorupą Europy znajduje się ciekły ocean jest prawdopodobna ponieważ Jowisz wywołuje potężne oddziaływania pływowe.
Powierzchnia Europy jest niesłychanie gładka, nie ma tam gór, są tylko niewielkie wzniesienia, jest bardzo mało kraterów uderzeniowych, ale natomiast cała powierzchnia jest popękana. Prawdopodobnie powierzchnia księżyca jest młoda (około 30 mln lat więc jak na Wszechświat to malutko).
Europa posiada również atmosferę, lecz jest ona niesłychanie rzadka. W przyszłości prawdopodobnie zostanie wysłana w kierunku Europy sonda kosmiczna wraz z lądownikiem. Sonda pozostanie na orbicie i zrzuci lądownik który (jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i lądownik się nie rozbije) 'wgryzie się' w powierzchnię na kilkanaście centymetrów (może więcej wszystko zależy od dokładniej budowy skorupy). Napewno pod taką cienką warstwą wody nie zobaczymy, ale będzie to pomocne w ustaleniu na jakiej głębokości jest ocean i czy jest on w stanie ciekłym.

Jak myślicie, odkryjemy tam życie?

Źródło: Własna wiedza.

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Nike14 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-11, 11:22   

Według naukowców to właśnie tam jest największa szansa na znalezienie życia w naszym układzie słonecznym.

Focus

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-11, 13:16   

No tak, bardzo prawdopodobne. Życie możemy znaleść jeszcze na Tytanie i Marsie ;D

Będę miał więcej czasu to opisze kolejny ciekawy wg mnie księżyc. Wy też piszcie jakieś tematy! :-P

PFK KOMPANY!
Moralny autorytet? – Mag Magik I

Rzuć okiem na moje portfolio: www.scripter.maxmodels.pl

.^Brainiac^. 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-04-11, 21:26   

Rozumiem, że za życie bierzesz nawet bakterie czy coś w tym stylu. Więc jeśli teoria z oceanem się potwierdzi, jestem pewien że istnieje tam życie. Tylko jest jeszcze jeden problem. Jowisz jest gazowym olbrzymem, a więc z tego co mi wiadomo jego powierzchnia jest bardzo gorąca. A więc na Europie, podobnie jak na Marsie, musi być bardzo gorąco co chyba przekreśla jakiekolwiek plany na skolonizowanie tego właśnie księżyca przez ludzi... :-(

1+2=... Nadal nie wiem o co w tym chodzi ;-)

Nike14 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-12, 12:38   

Na początku nawet na ziemi nie było łatwo dla człowieka... Ludzie zawsze znajdą sposób... coś w stylu... skafandrów kosmicznych albo coś takiego...

Focus

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-12, 14:30   

Hehe znajomość astronomii u ludzi jest powalająca :-D

.^Brainiac^. napisał/a:
Jowisz jest gazowym olbrzymem, a więc z tego co mi wiadomo jego powierzchnia jest bardzo gorąca.

Jowisz nie ma stałej powierzchni. Jowisz to tylko gaz i tyle. Atmosfera na pewnym poziomie przechodzi odrazu w jądro zewnętrzne...

.^Brainiac^. napisał/a:
A więc na Europie, podobnie jak na Marsie, musi być bardzo gorąco

Na Marsie jest raczej bardzo zimno, niż bardziej gorąco. Maksymalna temperatura to zaledwie 20 stopni Celcjusza, a zazwyczaj jest około - 63 stopni. Natomiast Europa ma bardzo rzadką atmosferę która nie zatrzymuje ciepła i zregóły na dużą odległość od Słońca jest tam bardzo zimno (na powierzchni), a pod powierzchnią (skorupą) może być w tym oceanie wystarczająco ciepło aby rozwinęło się życie (jądro wydziela ciepło).

Skolonizowanie Marsa, wg mnie będzie możliwe już za około 30 lat lecz z regóły na ogromne wydadki paru bilionów dolarów jest to nierealne (Najpierw trzebaby wysłać ogromne 2 lustra po około 1 km kwadratowy na oba bieguny, skupić wiązki światła słonecznego na czapy lodowe i poczekać aż stopnieją. Powstanie woda i CO2 który uniesie się do atmosfery, powodując efekt cieplarniany. Potem wysłaś jakieś maszyny, rośliny które zaczełyby produkować tlen. Następnie jakieś maszyny które zaczną produkować paliwo... no oprócz tego dużo jeszcze... - to co opisałem to podstawy).

PFK KOMPANY!
Moralny autorytet? – Mag Magik I

Rzuć okiem na moje portfolio: www.scripter.maxmodels.pl

Odpowiedz do tematu